wtorek, 11 stycznia 2011

ROZSZERZENIE DIETY NIEMOWLAKA

Kiedy Twoja pociecha skończy 4 miesiące (karmione mlekiem modyfikowanym) i 6 miesięcy (karmione mlekiem mamy) wkraczamy w etap rozszerzenia diety. Należy nowe składniki wprowadzac bardzo ostrożnie, gdyż dziecko może okazac się alergikiem.
Pierwszym daniem nowego menu może byc zupka-przecier z marchewki. Przez pierwsze 2 - 3 dni podajemy niewielką ilośc aby dziecko przyzwyczaiło się do nowej konsystencji i smaku. Z każdym kolejnym dniem zwiększamy podawaną porcję. Następnym daniem może byc również zupka , tym razem marchewkowo-ziemniaczana. Po kilku dnich wzbogacamy menu o nowe warzywa np. pietruszkę, kalafior. Do zupki można dodac odrobinę kaszki kukurudzianej lub kleiku ryżowego i wszystko ze sobą dokładnie połączyc. Trzeba dokładnie obserwowac czy dziecko nie ma zmian alergicznych np. wysypki, biegunki. Jeżeli coś nas zaniepokoi należy skonsultowac się z lekarzem pediatrą.
W piątym miesiącu (w przypadku dzieci karmionych sztucznie) a w siódmym miesiącu ( przy karmieniu naturalnym) można już podac zupkę z zawartością mięska. Stosujemy mięso małoalergizujące np. kurczak, indyk, królik. Mięso i warzywa gotujemy oddzielnie bez dodatku przypraw. Łączymy ze sobą i miksujemy. Dwa razy w tygodniu mięso zastępujemy rybką np. pstrąg, dorsz. Kawałek ryby gotujemy na parze, bardzo dokładnie oddzielamy od ości i łączymy z jarzynkami.
Z owoców jako pierwsze możemy podac przecier z jabłuszka, kolejno jabłuszko z marchewką, dynią. Przy następnych składnikach stosujemy kilkudniową przerwę, aby dziecko miało czas na zapoznanie się z nowymi smakami. Uważamy na owoce cytrusowe. Mogą powodowac uczulenie.
W szóstym miesiącu wprowadzamy ostrożnie gluten. Do niewielkiej ilości gotującej sie wody dodajemy 2-3 łyżeczki zwykłej kaszki manny. Chwilę gotujemy. Raz dziennie do jednego dania, np. do zupki dodajemy 2-3 gramy kaszki, ok. 1 łyżeczki na 100 gram posiłku i dokładnie mieszamy. Robimy tak przez 4 miesiące.
W siódmym miesiącu do diety malucha dodajemy 2 razy w tygodniu do obiadku pół ugotowanego żółtka.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultowac sie ze swoim lekarzem pediatrą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz